Product SiteDocumentation Site

7.2. Obvyklé procesy

Účelem této sekce je prezentovat některé obecné tipy ohledně určitých operací, které bude muset administrátor často provádět. Tyto procesy samozřejmě nepokryjí vyčerpávajícím způsobem každý možný případ, ale mohou sloužit jako odrazová plocha pro obtížné případy.

7.2.1. Nastavení programu

When you want to configure an unknown package, you must proceed in stages. First, you should read what the package maintainer has documented. Reading /usr/share/doc/package/README.Debian will allow you to learn of specific provisions made to simplify the use of the software. It is sometimes essential in order to understand the differences from the original behavior of the program, as described in the general documentation, such as howtos. Sometimes this file also details the most common errors in order for you to avoid wasting time on common problems.
Potom by jste se měli podívat do oficiální dokumentace softwaru — navštivte 7.1 – „Zdroje dokumentace“ za účelem poznání různých existujících zdrojů dokumentace. Příkaz dpkg -L balíček poskytuje seznam souborů zahrnutých do balíčku; můžete tak rychle zjistit dostupnou dokumentaci (stejně jako nastavovací soubory, nalézající se v /etc/). dpkg -s balíček zobrazuje meta-data balíčku a ukazuje možné doporučené nebo navrhované balíčky; zde můžete nalézt dokumentaci nebo programy, které vám usnadní nastavení softwaru.
Nakonec, nastavovací soubory jsou často samo zdokumentovány mnoha vysvětlujícími komentáři blíže popisujících různé možné hodnoty pro každé nastavení. A to natolik, že někdy postačuje pouze vybrat jeden řádek a aktivovat jej mezi ostatními možnými. V některých případech, příklady nastavovacích souborů jsou poskytovány v adresáři /usr/share/doc/package/examples/. Mohou sloužit jako základ pro váš vlastní soubor nastavení.

7.2.2. Sledování, co démoni dělají

Porozumění tomu, co démon dělá je poněkud více komplikované, protože přímo nespolupracuje s administrátorem. Ke kontrole toho, že démon právě pracuje potřebujete ho otestovat. Například ke kontrole démona Apache (webový server), otestujte jej HTTP požadavkem.
K umožnění podobných testů, každý démon obvykle zapisuje vše, co dělá, stejně jako chyby, na které narazí, do něčeho, co se nazývá “log soubory” nebo “systemové logy”.
As a preventive operation, the administrator should regularly read the most relevant server logs. They can thus diagnose problems before they are even reported by disgruntled users. Indeed users may sometimes wait for a problem to occur repeatedly over several days before reporting it. In many cases, there are specific tools to analyze the contents of the larger log files. In particular, such utilities exist for web servers (such as analog, awstats, awffull for Apache), FTP servers, proxy/cache servers, firewalls, e-mail servers, DNS servers, and even for print servers. Other tools, such as logcheck (a software discussed in 14 – „Security), scan these files in search of alerts to be dealt with.

7.2.3. Prosba o pomoc na Mailing listu

If your various searches haven't helped you to get to the root of a problem, it is possible to get help from other, perhaps more experienced people. This is exactly the purpose of the mailing list and its language specific siblings . As with any community, it has rules that need to be followed. Before asking any question, you should check that your problem isn't already covered by recent discussions on the list or by any official documentation.
Once those two conditions are met, you can think of describing your problem to the mailing list. Include as much relevant information as possible: various tests conducted, documentation consulted, how you attempted to diagnose the problem, the packages concerned or those that may be involved, etc. Check the Debian Bug Tracking System (BTS, described in sidebar 1.3.2.1 – „Reporting bugs“) for similar problems, and mention the results of that search, providing links to bugs found. BTS starts on:
Čím více jste byli slušní a přesní, tím větší je vaše šance na obdržení odpovědi nebo, minimálně, částečné odpovědi. Pokud obdržíte relevantní odpověď na soukromý email, popřemýšlejte o tom shrnout tyto informace a zveřejnit, pro prospěch ostatních. Toto také dovolují archivy seznamů, prohledávané pomocí různých vyhledávačů, ukázat rozřešení jiným, kteří by mohli mít tu samou otázku.

7.2.4. Nahlášení chyby, když je problém příliš obtížný

Pokud selže veškerá snaha o vyřešení problému, je možné, že vyřešení není vaší odpovědností a že problém je způsoben chybou v programu. V tomto případě je tím správným postupem nahlášení chyby Debianu nebo přímo upstreamovému vývojáři. Aby jste tak učinili, izolujte problém jak jen to jde a vytvořte minimální testovací situaci, ve které může být zopakován. Pokud víte, který program je zjevnou příčinou problému, můžete nalézt jeho odpovídající balíček za použití příkazu dpkg -S file_in_question. Prověřte Bug Tracking System (https://bugs.debian.org/balíček), aby jste se ujistili, že nebyla chyba ještě nahlášena. Potom můžete poslat vaše vlastní chybové hlášení pomocí příkazu reportbug, obsahující co možná nejvíce informací, především úplný popis těchto minimálních testovacích případů, které možní komukoli chybu znovu vyvolat.
Prvky této kapitoly jsou prostředky pro efektivní řešení otázek, které následující kapitoly mohou sebou přinést. Užívejte je tak často, jak to bude nezbytné.